Książ, Zamek w Książu, Hotel Książ, Restauracja w Książu Książ, Imprezy w zamkach Książ, Konferencje w Zamkach Książ, Hotel Książ

Ksišż, imprezy w zamkach
Ksišż, konferencje w zamkach


Warto zobaczyć

Karpacz Świątynia Wang Muzeum Sportu i Turystyki Miejskie Muzeum Zabawek
Śnieżka
Dziki Wodospad Zapora na Łomnicy Krucze Skały
Schronisko Samotnia Miejsce zaburzenia grawitacji "Trójkąt Bermudzki"

Karpacz - Gmina Karpacz jest typową gminą górską, leży bowiem w Karkonoszach w dolinie Łomnicy i jej dopływów u podnóża Śnieżki. Teren ten obejmuje najatrakcyjniejszą wschodnią część pasma górskiego. Miasto Karpacz położone jest w niezbyt szerokiej i stromej dolinie Łomnicy, na wysokości od 480 m do 885 m npm. Osią aglomeracji jest biegnąca serpentynami 7 km długości ulica, kończąca się na przełęczy Bierutowickiej na wysokości 820 m npm. Historię poznania Karkonoszy prezentuje otwarte w 1974 roku Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy leżące w centrum miasta. Muzealna wystawa zaznajamia m.in. z miejscami pogańskiego kultu, poszukiwaniami karkonoskich skarbów przez walońskich górników i działalnością ludowych zielarzy-laborantów. Zbiory lalek i zabawek nieżyjącego już twórcy wrocławskiej pantomimy H.Tomaszewskiego wystawia Miejskie Muzeum Lalek w Karpaczu Górnym. Podstawowym atutem gminy jest jednak turystyka i sport. Doskonałe warunki terenowe i i pogodowe (w Karpaczu pokrywa śnieżna zalega przez 95 dni w roku ) powodują, że Karpacz jest ośrodkiem sportów zimowych, stacją klimatyczną i punktem wyjściowym licznych szlaków turystycznych. Karpacz odległy o 110 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia - pełni również funkcję miejscowości wypoczynkowej. Z bogatą bazą wypoczynkową jest atrakcyjny o każdej porze roku dla turystów indywidualnych i wycieczek.

Świątynia Wang - średniowieczny kościółek, powstały na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. Świątynia została wzniesiona według tradycyjnych wzorców skandynawskiego budownictwa sakralnego, łączących elementy architektury romańskiej z tradycją nordycką. W Karpaczu Górnym kościółek znalazł się w XIX wieku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Już po przenosinach dobudowano do niego granitową dzwonnicę, mającą chronić budowlę przed porywistymi górskimi wiatrami. W 1844 r. nastąpiło otwarcie i poświęcenie świątyni, która służy parafii ewangelicko-augsburskiej

Muzeum Sportu i Turystyki - zlokalizowane w centrum Karpacza, ma swoją siedzibę w górskiej chacie o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Muzeum od 1974 r. przybliża historię regionu karkonoskiego prezentując unikalne eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi - wybitnemu poecie i dramaturgowi związanemu z Karpaczem. Organizowane są również wystawy czasowe tematycznie związane z zakresem działalności muzeum.

Miejskie Muzeum Zabawek - mieści się w Karpaczu Górnym. Prezentuje unikalny w skali światowej zbiór lalek i zabawek z całego świata. Liczy on ponad 2 tys. powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat eksponatów. Najliczniejszą część ekspozycji stanowi podarowana Karpaczowi kolekcja Henryka Tomaszewskiego - twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zabawki prezentowane są w specjalnie zaprojektowanych i ręcznie malowanych gablotach.

Śnieżka - najwyższy szczyt (1602 m. n.p.m.) Karkonoszy. Masyw Śnieżkitworzy charakterystyczna skalna piramida wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety. Przez większą część roku panują na niej bardzo surowe warunki atmosferyczne: niskie temperatury, porywiste wiatry, obfite opady deszczu i śniegu. Podczas ładnej pogody ze szczytu Śnieżki roztacza się z niej wspaniały widok na góry i Kotlinę Jeleniogórską. Pierwszego wejścia na Śnieżkę dokonano prawdopodobnie w połowie XV w. Wzniesioną na szczycie kaplicę z 1681 r. poświęcono patronowi przewodników św. Wawrzyńcowi i raz w roku (10 sierpnia) odprawiana jest w niej msza święta. Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany "latającymi talerzami" budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Punkt Edukacji Ekologicznej - Ekspozycja Meteorologiczna - znajduje się w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. Prezentowane w nim są urządzenia meteorologiczne, umożliwiono również zwiedzanie obserwatorium. Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.

Dziki Wodospad - to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni.

Zapora na Łomnicy - obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i spowodowanych nimi powodzi. Zapora przeciwrumszowa tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok - Łomnicę. Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.

Krucze Skały - formacja skalna o wysokości do 25 m, położona na prawym brzegu rzeki Płomnicy. Zbudowana z granitognejsu zawierającego niewielkie ilości rzadkich minerałów. Po próbach ich eksploatacji w XIX wieku pozostały dwie sztuczne groty. Obecnie Krucze Skały służą miłośnikom wspinaczki skałkowej, a z ich szczytu roztacza się rozległy widok na Śnieżkę i Karkonosze.

Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Schronisko leży nad brzegiem Małego Stawu ( głębokość sięga 7,3 m) w dnie polodowcowego kotła. Schronisko jest obiektem zabytkowym zbudowane zostało z budy pasterskiej .

Miejsce zaburzenia grawitacji "Trójkąt Bermudzki" - znajduje się w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, której fragment sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę. Zjawisko to polega na tym, że gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, samochód zaczyna toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.


© 2007 hotel Książ - Książ, zamek Książ, wesele w Książu :: Książ:: zamek w Ksiązu, hotel w Książu. Warto zobaczyć. Zamek Książ